Pracownicy dydaktyczni Instytutu Techniki Cieplnej prowadzą zajęcia dydaktyczne (wykłady, ćwiczenia tablicowe, projekty, laboratoria, seminaria) na sześciu kierunkach studiów prowadzonych na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki:

• Inżynieria Środowiska
  • Mechanika i Budowa Maszyn
  • Energetyka
  • Inżynieria Bezpieczeństwa
  • Ochrona Środowiska
  • Biotechnologia

Na kierunkach Inżynieria Środowiska, Mechanika i Budowa Maszyn, Energetyka oraz Biotechnologia zajęcia prowadzone są zarówno na studiach inżynierskich, jak i na studiach magisterskich. Na kierunkach Inżynieria Bezpieczeństwa oraz Ochrona Środowiska nasz Wydział prowadzi jedynie studia inżynierskie.

Instytut Techniki Cieplnej prowadzi także sporo zajęć dydaktycznych w języku angielskim. W szczególności są to zajęcia dla niewielkiej grupy studiującej na Studiach Międzykierunkowych (tzw. Makrokierunek) Energy and Environmental Engineering.

Należy również podkreślić, że pracownicy ITC prowadzą zajęcia zarówno na studiach stacjonarnych, jak i na studiach zaocznych, w Gliwicach oraz w Ośrodku Zamiejscowym w Rybniku. Nawiązując do tzw. standardów kształcenia zajęcia prowadzone przez pracowników ITC można uszeregować w następujące grupy:

• zajęcia niosące treści podstawowe
  • zajęcia kierunkowe
  • zajęcia specjalizacyjne

Zajęcia specjalizacyjne związane są generalnie ze specjalnościami prowadzonymi przez nasz Instytut. Aktualnie Instytut prowadzi następujące specjalizacje:

Kierunek: Inżynieria Środowiska

Studia Międzykierunkowe: Energy and Environmental Engineering

• Environmental Protection in Energy Engineering

• Computer Aided Energy Engineering

Instytut prowadzi znaczną liczbę zajęć laboratoryjnych dla studentów wszystkich kierunków studiów prowadzonych na Wydziale. Wspierają one wykłady oraz ćwiczenia tablicowe z określonych przedmiotów. Bliższe informacje na ten temat znaleźć można w programach przedmiotów prezentowanych przez poszczególnych wykładowców.

ITC wspomaga również praktyki studenckie, zarówno wakacyjne jak i indywidualne, umożliwiające specjalizacje studenta.