PBL2018.jpgW wyniku przeprowadzonego na Politechnice Śląskiej konkursu 9 projektów interdyscyplinarnych zespołów, w skład których wchodzą pracownicy oraz studenci Wydziału IŚiE, zakwalifikowanych zostało do realizacji  w ramach Indywidualnych Programów Studiów ze wsparciem finansowym w semestrze zimowym 2018/2019.

Wśród nich znalazły się 3 projekty których opiekunami są pracownicy Instytutu Techniki Cieplnej

- Budowa wirtualnego narzędzia do analizy zmian chorobowych zwężonych miażdżycowo tętnic wykorzystując numeryczną mechanikę płynów CFD (opiekun główny dr hab. Wojciech Adamczyk),

- Projekt i wytworzenie mikroukładu w systemie mikroprzepływowej hodowli komórek ludzkich (opiekun dr Z. Ostrowski),

- Zautomatyzowana i bezobsługowa ocena stanu technicznego wielkogabarytowej konstrukcji inżynierskiej pod względem identyfikacji oraz lokalizacji uszkodzeń (opiekun prof. R. Białecki).

Kształcenie w ramach PBL (Project Based Learning) jest zorientowane projektowo i polega za zastąpieniu części zajęć zajęciami polegającymi na realizacji w niewielkich grupach (4-6 osób) studenckich konkretnych interdyscyplinarnych projektów związanych z ideą Przemysłu 4.0. Kształcenie w formie PBL pozwala na zaangażowanie studentów w badania naukowe i prace rozwojowe oraz umożliwia wykreowanie ich innowacyjnego myślenia.

Projekty są realizowane w ramach I-go konkursu finansowania Indywidualnych Programów Studiów realizowanych w formie PBL w ramach projektu "Politechnika Śląska jako Centrum Nowoczesnego Kształcenia opartego o badania i innowacje". Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. (zo)