NagrodaAJNowak.jpgNajlepsi przedstawiciele świata akademickiego – naukowcy, dydaktycy i organizatorzy – nagrodzeni zostali jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień polskiej nauki, Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uroczystość odbyła się w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. Nagrody te to coroczne wyróżnienia przyznawane przez ministra nauki za wybitne osiągnięcia naukowe, indywidualne i zbiorowe osiągnięcia dydaktyczne oraz sukcesy organizacyjne dokonane w mijającym roku. Ważną kategorią jest oczywiście nagroda przyznawana za całokształt dorobku naukowego.

Nagrody zostały ustanowione przez Ministra, aby wyróżnić naukowców prowadzących badania znaczące z perspektywy rozwoju nauki, społeczeństwa i gospodarki. Ma to swoje odzwierciedlenie w trzech kategoriach, w których są one przyznawane, tj. w kategorii badań podstawowych, w kategorii badań na rzecz rozwoju społeczeństwa oraz w kategorii badań na rzecz rozwoju gospodarki.

Ze względu na ogromne zróżnicowanie w tematyce osiągnięć przedstawionych we wnioskach w Zespole powołanym do ich opiniowania zasiadało 16 ekspertów reprezentujących różne dziedziny. Przed członkami Zespołu stanęło trudne zadanie przedstawienia maksymalnie trzech nominacji w każdej z kategorii. W tegorocznej edycji o przyznanie nagrody walczyło 27 ważnych osiągnięć min. z zakresu nauk medycznych, technicznych, humanistycznych czy też fizycznych.

Nagrodę za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne w kategorii badań na rzecz społeczeństwa otrzymała dr Aleksandra Wesołowska (Fundacja Bank Mleka Kobiecego, Wydział Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Łącznie nagrodzonych zostało 69 przedstawicieli świata akademickiego. Jednym z nich jest Prof. dr hab. inż. Andrzejk Nowak z Instytutu Techniki Cieplnej. Więcej na temat nagrody i wydarzenia można przeczytać na stronie: https://www.gov.pl/web/nauka/nagrody-ministra-nauki-i-szkolnictwa-wyzszego-2018-rozdane