Zastosowanie innowacyjnego układu z wieloma eżekto

  

Grant finansowany przez Norwegię w ramach norweskiego mechanizmu finansowego 

Zastosowanie innowacyjnego układu z wieloma eżektorami do odzysku pracy rozprężania w celu zwiększenia wydajności układu chłodniczego na CO2 zastosowanego w supermarketach www.itc.polsl.pl/multijet, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Projekt o akronimie MULTIJET jest finansowany z Polsko-Norweskiego Funduszu Badawczego i realizowany w Polsce (Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej w Gliwicach) jako Promotor projektu oraz w Norwegii (SINTEF Energy Research w Trondheim) jako Partner projektu. Planowany czas realizacji: maj 2013 - styczeń 2016 (33 miesiące). Budżet i finansowanie projektu: 3 944 422 PLN.

 

Supermarkety są grupą budynków o największym zużyciu energii pierwotnej w sektorze komercyjnym. Oprócz samego wykorzystania zasobów energetycznych, układy chłodnicze mają swój dość znaczący udział w bezpośredniej emisji gazów cieplarnianych poprzez emisję szkodliwych dla środowiska syntetycznych czynników chłodniczych z dużych instalacji chłodniczych i układów klimatyzacji.

 

W związku z tym w ostatnich latach CO2 (R744) było coraz częściej wykorzystywane jako termodynamicznie efektywny, naturalny, przyjazny środowisku (Ozone Depletion Potential = 0, Global Warming Potential = 1, nietoksyczny, niepalny), tani i łatwo dostępny czynnik, który staje się alternatywą dla szkodliwych czynników syntetycznych. Należy jednak pamiętać, że przy podwyższonych temperaturach otoczenia układy z syntetycznymi czynnikami zużywają nieco mniej energii niż obecnie stosowane układy na CO2, co jest wyraźną przeszkodą w dalszym rozpowszechnianiu tych układów w regionach o gorącym klimacie. Jedną z najlepszych metod do usunięcia tej przeszkody jest stosowanie układów eżektorowych w obiegach chłodniczych. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie strat dławienia oraz wzrost efektywności energetycznej powyżej wartości, które są osiągane w klasycznych układach chłodniczych wykorzystujących CO2 i syntetyczne czynniki chłodnicze.

 

Celami projektu są:

  • Udowodnienie, że układy chłodnicze eżektorowe są bardziej wydajne niż układy klasyczne na CO2 na podstawie długoterminowych pomiarów rzeczywistego układu chłodniczego, który jest zainstalowany w supermarketach o różnym obciążeniu i warunkach zewnętrznych.
  • Wdrożenie technologii eżektorowej do układów chłodniczych na CO2.
  • Stworzenie konkurencyjnego zmodyfikowanego układu chłodniczego na CO2 wyposażonego w eżektory w porównaniu do układów na czynniki syntetyczne w szerokim zakresie parametrów pracy, szczególnie przy wysokich temperaturach otoczenia.
  • Dostarczenie do środowiska chłodniczego mocnego argumentu do całkowitego wycofania w najbliższej przyszłości (5-10 lat) układów ze szkodliwymi czynnikami syntetycznymi.