zespol z Politechniki Śląskiej na Stadionie PGE Narodowy.jpgZ ponad 200 drużyn, które zgłosiły się do konkursu zorganizowanego przez NCBiR na „opracowanie kompaktowego urządzenia do zastosowań indywidualnych, zdolnego do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej magazynowania w najefektywniejszy sposób”, 10 najlepszych wzięło w sobotę 16.10.2021 r. udział w finałowym pojedynku na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Główną nagrodą tego konkursu był 1 milion złotych.

 

Dwie drużyny, w których licznie reprezentowani są pracownicy i studenci Naszego Wydziału, pod przewodnictwem dr hab. inż. Zbigniewa Bulińskiego oraz dr inż. Tomasza Krysińskiego, zakwalifikowały się do wielkiego finału, w którym wywalczyły zaszczytne:

2 miejsce - Chinook Team

7 miejsce - Silesian Wind Generator

 

W skład zespołu, który skonstruował dwie turbiny wiatrowe, wchodzą:

- dr hab. inż. Zbigniew Buliński, dr inż. Tomasz Krysiński, mgr inż. Łukasz Marzec, mgr inż. Jakub Tumidajski, inż. Piotr Eliasz (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Katedra Techniki Cieplnej), 

- dr inż. Aleksander Bodora, dr inż. Arkadiusz Domoracki, dr inż. Janusz Hetmańczyk, dr inż. Andrzej Latko, dr inż. Jarosław Michalak (Wydział Elektryczny, Katedra Energoelektroniki Napędu Elektrycznego i Robotyki),

- dr inż. Sebastian Pawlak (Wydział Mechaniczny Technologiczny, Laboratorium Naukowo-Dydaktyczne Nanotechnologii i Technologii Materiałowych),

- konstruktor Bartłomiej Holik (firma TB Technology).

 

Serdecznie gratulujemy zespołowi entuzjastów z Politechniki Śląskiej!

Dziękujemy za trud włożony w rozwój i promowanie energetyki wiatrowej oraz upowszechnianie marki Politechniki Śląskiej! 

 

„Wielkie Wyzwanie” to unikalna formuła nawiązująca do konkursów typu Grand Challenge zapoczątkowanych w 2004 roku przez amerykańską agencję DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z ekspertami naukowymi stawia wyzwanie badawcze, które jest technologiczną odpowiedzią na ważny, istniejący problem społeczny. Do rozwiązania zapraszane jest szerokie grono uczestników – od naukowców i przedsiębiorców, przez studentów i koła studenckie, po innowatorów oraz „garażowych” wynalazców i pasjonatów. Dzięki otwartej formule, minimum formalności i relatywnie niewielkich kosztach rozwiązania wyzwania każdy wynalazca ma szansę na udział. Wyzwanie jest mierzalne i możliwe do osiągnięcia w rozsądnym czasie – dzięki temu na dużym, medialnym wydarzeniu finałowym można było wyłonić jednego zwycięzcę, który otrzymał nagrodę w postaci jednego miliona złotych! 20211016_105852.jpg

turbina chinook team 2gie miejsce.jpg

Więcej o konkursie można przeczytać na stronach: https://wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl/

 

 

logo_sfn.png

W ramach 5. Śląskiego Festiwalu Nauki w dniu 9 października 2021 r. uhonorowano zwycięzców Śląskiej Nagrody Naukowej (ŚNN).

 

Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że laureatem tegorocznej nagrody w kategorii pracownik został prof. dr hab. inż. Ryszard Białecki, czł. koresp. PAN, profesor w Naszej Katedrze.

 

Śląska Nagroda Naukowa (ŚNN), wręczana w ramach Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, przyznawana jest badaczom i twórcom, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki i prezentują wybitne osiągnięcia artystyczne, jak również promują śląską naukę na arenie krajowej i międzynarodowej. Może być przyznana za całokształt osiągnięć lub za osiągnięcia uzyskane w ciągu 2 lat poprzedzających rok wręczenia wyróżnienia.

 

Jest to prestiżowa nagroda, którą przyznają wszystkie uczelnie współorganizujące ŚFN. Każda ze szkół wyższych wyłania kandydatów spośród pracowników oraz doktorantów według własnej, wewnętrznej procedury, a laureatów wybiera Kapituła Nagrody. W jej skład wchodzą reprezentanci uczelni współorganizujących ŚFN. W 2021 roku pracami Kapituły Nagrody kieruje prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej.

 

Piątą odsłonę śląskiego święta nauki zorganizowano pomiędzy 9 a 15 października 2021 r., i to w formule wyjątkowej i być może niepowtarzalnej: publiczność festiwalową zaproszono na jeden dzień na bulwary katowickiej Rawy, a przez pięć kolejnych dni – do przestrzeni internetowej.

 

Retransmisja Gali Otwarcia 5. ŚFN z dn. 9.10.2021 jest dostępna w serwisie YouTube:
https://youtu.be/xvcK3YvENoU?t=5108 - początek gali wręczania nagród

 

Lista tegorocznych laureatów:

https://slaskifestiwalnauki.pl/gala-otwarcia-5-sfn-slaska-nagroda-naukowa-2021

a o nagrodzie ŚNN można przeczytać także na stronie ŚFN:
https://slaskifestiwalnauki.pl/snn-o-nagrodzie

 

Serdecznie gratulujemy!

 

laureaci_Bialecki_1.png

 

laureaci_Bialecki_2.png

 

doktorat2Zapraszamy na dyżury pracowników Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, podczas których będziecie mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat kierunków studiów prowadzonych na naszym Wydziale:

 

  1. Energetyka (również 100% w języku angielskim!)
  2. Modelowanie Komputerowe (NOWOŚĆ!)
  3. Mechanika i budowa maszyn energetycznych (NOWOŚĆ!)

Dyżury odbywać się będą w okresie od 14 czerwca do 9 lipca w każdy poniedziałek, środę i piątek w godzinach od 10:00 do 11:00 na platformie MS Teams
(Link do spotkania w MS Teams).

 

W poniedziałek 17 maja 2021 roku odbył się XIV Finał Ogólnopolskiego Konkursu na najlepszą pracę
magisterską dotyczącą Zastosowania metod obliczeniowych do symulacji procesów cieplno-
przepływowych organizowany przez Katedrę Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej. Jury składające
się z przedstawicieli przemysłu oraz profesorów uczelni technicznych wysłuchało prezentacji piątki
finalistów. Jurorzy podkreślili nie tylko bardzo wysoki poziom merytoryczny wszystkich finałowych
prac, ale także sposób ich prezentacji.


Laureatami konkursu zostali:
1. miejsce (dwa): mgr inż. Tomasz Szpartaluk-Kozak (Politechnika Warszawska) oraz mgr inż. Michał
Wilczek (Politechnika Łódzka)
2. miejsce: mgr inż. Filip Kuternowski (Politechnika Poznańska)
3. miejsce: mgr inż. Mateusz Mesek (Politechnika Śląska)
4. miejsce: mgr inż. Julian Kasznia (Politechnika Wrocławska)


Laureaci otrzymali nagrody pieniężne, których łączna pula wyniosła ponad 17 tysięcy złotych,
ufundowane przez sponsorów konkursu: HITACHI ABB Power Grids, SBB Energy, MESco oraz
Symkom. Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują sponsorom za hojne wsparcie oraz zapraszają
do wzięcia udziału w przyszłorocznej XV edycji konkursu, na którą można zgłaszać prace
magisterskie obronione w 2021 roku.

 

konkursCFD2020.jpg